Programa

13 de novembre:

Lloc: Arenys de Mar (Centre Cultural Calisay)

16.00: Acreditacions 
16.30: Parlaments de les Autoritats      
17.00: Ponència Inaugural: Gareth Walters (Swamsea University): Salvador Espriu i l'art de sanar
18.00: Pausa
18.30: Activitat teatral: Amb Salvador Espriu, de Santos Hernández, per l’Associació d’Espectadors del Teatre Lliure

14 de novembre:

Lloc: Universitat Autònoma de Barcelona, Auditori de la Facultat de Filosofia i Lletres

Sessió Espriu i les Arts:
9.30: Ponència: Eliseu Trenc (Université de Reims): Espriu i les arts plàstiques
10.00: Ponència: Francesc Cortés (Universitat Autònoma de Barcelona): Cantar Espriu, llegir un temps: l’obra en música, saltant les fronteres
10.30: Pausa cafè     
11.00-13.15: Comunicacions i Debat:
Àngel Lluís Ferrando Morales (CIM Apolo d’Alcoi): Ressonàncies musicals en la poesia de Salvador Espriu
Jordi Cerdà Subirachs (UAB): Ocnos o l’esglai  de la imatge
Dídac Llorens Cubedo (UNED): Els versos de Salvador Espriu dins l’obra artística de Lesley Dill
Albert Mestres (ITB):  L'esbós de guió cinematogràfic de Ronda de mort a Sinera: un intent de poesia audiovisual
IsabelVázquez de Castro (UPEC): Títeres y personajes en Primera història d’Esther:  de la metáfora escénica a la representación de éxito
Santos Hernández:  Espriu al  món del teatre
13.15-14.15: Taula rodona. Modera: Giuseppe Grilli (Università degli Studi Roma Tre). Participants: Manuel Cusachs (escultor),  Josep Miquel Garcia (director de la Fundació Apel·les  Fenosa) i Ricard Gili (músic i director de La Locomotora Negra)

 

Sessió Relacions i debats inte·lectuals
16.00 Ponència : Juan M. Ribera Llopis (UCM) : Recepció espanyola de Salvador Espriu i pàgines en castellà
16.30-19.00 Comunciacions i Debat:
Alba Guimerà (UB): Salvador Espriu-Antonio Vilanova: els primers contactes
Adolfo Sotelo (UB): Espriu, Cela y “Papeles de Son Armadans”
Jaume Subirana (UOC): Sant Salvador Espriu
Jesús Revelles (UIB):  Sepharad com a utopia iberista  
Anna Maria Saludes Amat (università degli Studi di Firenze): Salvador Espriu i Mercè Rodoreda. Un epistolari breu (1980-1983)
D. Sam Abrams (escriptor): Una vella i desconeguda amistat:  Salvador Espriu i Joan Teixidor 

 

15 de novembre:

Lloc: Universitat Autònoma de Barcelona, Auditori de la Facultat de Filosofia i Lletres

Sessió Poètica i Hermenèutica:
10.00: Ponència: Rosa Delor (CDESE): El laberint en Espriu com a figuració de la postmodernitat
10.30: Ponència: Carles Miralles (Universitat de Barcelona): Setmana Santa
11.00: Pausa cafè     
11.30-13.00: Comunicacions i Debat:
Jordi Mas López (UAB): L'ús de la mètrica japonesa en la poesia de circumstàncies en l'etapa de maduresa de Salvador Espriu
Amaranta Sbardella (Università di Siena): Les veus de  Les roques i el mar, el blau
Maria Moreno (UPF): Imatgeria i fonts bíbliques de Primera història d’Esther a Per al llibre de Salms d’aquests vells cecs
Lluís Alpera (UA): La recreació poètica de  Burton Raffel en la traducció a l’anglés de La pell de brau
13.00-14.00: Taula rodona.
Modera:  Jordi Cerdà (UAB). Participants: Carles Duarte (poeta i president del CONCA), Jordi Julià (poeta i professor de la UAB) i Carles Torner (poeta i  professor de la URL) 

Sessió Les revisions de l’obra
16.00: Ponència:  Gabriella Gavagnin (UB):  De l’esmena a la variant: les revisions espriuanes de l’obra en vers
16.30: Presentació: J.Malé (UdL) i J.R.Veny-Mesquida(UdL): Edicions i manuscrits d’Espriu al Corpus Literari Digital
17.00-18.00: Taula rodona. Modera: Sebastià Bonet (UB). Participants: Jordi Cornellà-Detrell (University of Glasgow), Jordi Ginebra (URV) i Albert Pla Nualart (lingüista i responsable de llengua del diari Ara)
18.00: Ponència de cloenda: Denise Boyer (Université Paris-Sorbonne) : La inflexió dels anys seixanta en l’obra poètica de Salvador Espriu
19.00:  Cloenda i lliurament de certificats

 

Programa en pdf